The results of the LITERARY CONTEST

1.The results of the LITERARY CONTEST, english

1.Rezultati-Liteterarni, ćirilica

1.Rezultati-Literarni konkurs, latinica

The results of the LITERARY CONTEST

of the 11th international festival of children’s creativity

THE CREATIVE MAGIC

Mionica – Banja Vrujci, year 2015

лого, Ен

We are informing you that, on the 28th of February 2015, the 11th literary contest has been concluded, as a part of the International festival of children’s creativity “THE CREATIVE MAGIC”.

The expert judges who evaluated the participants’ work

  • Ljubivoje Ršumović, a children’s poet
  • Saša Čorboloković, a professor of the Serbian language
  • Dušan Blagojević, a professor of the Serbian language

the 20th of March, made the decision to choose and commend 143 most successful participants, whose work will be displayed during the International festival, on the 17th and 18th of April 2015 in Mionica. On the 17th of April, the expert judges will select from these commended and exhibited works and declare the absolute winners of this year’s literary contest.

LISTOF THE COMMENDED REPRESENTATIVES OF THE PARTICIPATING COUNTRIES

 

1.THE COMMENDED REPRESENTATIVES OF BOSNIA AND HERZEGOVINA

  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Abdulah Mahmutović 3. OŠ „Soko“ Gračanica
Nadina Zoletić 8. Prva osnovna škola Živinice
Nejra Kadrić 8. Prva osnovna škola Živinice
Petar Lučić 3. Prva osnovna škola Živinice

 

  1. 2. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF MONTENEGRO
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Hana Miličković 3. JU OŠ „Sutjeska“ Podgorica
Matija Pavićević 3. JU OŠ „Sutjeska“ Podgorica
Zvezdana Gojković 8. JU OŠ,, OKTOIH“ Podgorica

 

  1. 3. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF CROATIA
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Frane Runjić 4. OŠ „Augusta Šenoe“ Zagreb
Mia Gašparović 4. OŠ „Augusta Šenoe“ Zagreb
Zdeslav Cvetković 4. OŠ „Augusta Šenoe“ Zagreb

 

  1. 4. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF MACEDONIA
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Aleksandra Srbinoska 9. OU „Dr Vladimir Poležinoski“ Kičevo
Iva Fidanoska 5. OU „Sande Šterjoski“ Kičevo
Simona Rujanoska 4. OOU „Nikola Karev“ Kruševo
Anabela Simonovska 8. OU “Krste Misirkov” Kumanovo
Andrej Grašovski 5. OOU „Jonče Smugreski“- Obršani POU Bela Crkva
Petar Trifunoski 3. OU „Kočo Racin“ Ohrid
Tamara Angeloska 7. OU„Kočo Racin“ Ohrid
Tea Petkovska 6. OU „Kočo Racin“ Ohrid
Jovana Mitreska 3. OOU „Strašo Pindžur“ Prilep
Amina Ramović 5. OU„Pere Tošev “ Prilep
Ana Macanović 5. OU ,,Kiril Pejčinovoќ” Skoplje
Vanja Milčevska 9. OU „Krste Misirkov“ Skoplje
Gorgi Boševski 6. OOU  „Sv. Kiril i Metodij” Veles
Ivo Mirčev 7. OOU  „Sv. Kiril i Metodij” Veles

 

  1. 5. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF GERMANY
  Name and surname Age Name of the institution (school, etc.) Place
Ivana Panić 11 Srpska dopunska škola Blumberg
Tijana Anđelković 14 Srpska dopunska škola Blumberg
Olivera Tijanić 11 Srpska dopunska škola Friedrichshafen
Angelina Frey 9 Srpska dopunska škola Geisingen
Sanja Ilić 14 Srpska dopunska škola Rottweil
Žaklina Petrović 14 Srpska dopunska škola Štutgart

 

  1. 6. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF SLOVENIA
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Stefan Mrkajić 8 Akademsko kulturno umetničko društvo Kolo Kopar, R. Slovenija
Zoran Oreščanin 10 Akademsko kulturno umetničko društvo Kolo Kopar, R. Slovenija

 

  1. 7. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF REPUBLIKA SRPSKA
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Dejan Muratović 4. OŠ „Njegoš“ Berkovići
Nikolaj Petrović 6. OŠ „Sveti Sava“ Bijeljina
Teodor Vidaković 6. OŠ „Sveti Sava“ Bijeljina
Dajana Bodiroga 9. OŠ „Sveti Sava“ Bileća
Marijana Nosović 9. OŠ „Sveti Sava“ Bileća
Milica Nosović 4. OŠ „Sveti Sava“ Bileća
Dragan Bogdanović 7. OŠ „Sveti Sava“ Ljubinje
Milan Pudar 9. OŠ „Sveti Sava“ Ljubinje
Milica Radovanović 9. OŠ „Risto Proroković“ Nevesinje
Borka Bošković 6. OŠ „Кralj Aleksandar Кarađorđević“ Prnjavor
Jana Marić 5. OŠ ,,Кralj Aleksandar Кarađorđević“ Prnjavor
Tijana Obradović 8. OŠ ,,Кralj Aleksandar Кarađorđević“ Prnjavor
Jovana Hršum 5. OŠ „Sveti Sava“ Rogatica
Milan Purković ??? OŠ „Sveti Sava“ Rogatica
Иgor Čolić 8. OŠ „Sveti Sava“ Rogatica

 

  1. 8. THE COMMENDED REPERESENTATIVES OF THE REPUBLIC OF SERBIA-YOUNGER CATEGORY
  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Emilija Dobričić 4. OŠ „Vuk Karadžić“ Aranđelovac
Andrija Stojanović 2. OŠ „Despot Stefan Lazarević“ Beograd
Iva Pajkić 4. OŠ „Nikola Tesla“ Beograd
Elena Keljanović 2. OŠ „Bejza“ Beograd
Laura Jerman Kasatelic 2. OŠ „Bejza“ Beograd
Anđela Reljić 3. OŠ „Filip Višnjić“ Beograd
Danica Popović 1. OŠ „Filip Višnjić“ Beograd
Ana Šešlija 4. OŠ „3. oktobar“ Bor
Miloš Mitov 4. OŠ „3. oktobar“ Bor
Veljko Avramović 3. OŠ „3. oktobar“ Bor
Aleksa Miličević 3. OŠ „Dušan Radović“ Bor
Sara Radošević 2. OŠ „Dušan Radović“ Bor
Ivana Marjanović 4. OŠ „Prota Mateja Nenadović“ Brankovina
Uroš Matić 3. OŠ „Prota Mateja Nenadović“ Brankovina
Mina Denčić 1. OŠ „Petar Kočić“ Inđija
Jovan Stefanović 4. OŠ „Bora Stanković“ Karavukovo
Nemanja Stanojković 4. OŠ „Bora Stanković“ Karavukovo
Dunja Marija Miletić 3. OŠ „Dimitrije Todorović Kaplar“ Knjaževac
Jana Đorđević 4. OŠ „Dimitrije Todorović Kaplar“ Knjaževac
Ana Tasić 4. OŠ „Dubrava“ Knjaževac
Aleksa Nikolić 4. OŠ „Stanislav Sremčević“ Kragujevac
Mihajlo Anđelić 4. OŠ „Stanislav Sremčević“ Kragujevac
Sara Perkov 4. OŠ „Stanislav Sremčević“ Kragujevac
Andrea Kovačević 2. OŠ „Majur“ Majur
David Lazić 2. OŠ „Majur“ Majur
Uroš Savić 2. OŠ „Majur“ Majur
Kristina Nikolić 2. OŠ „Sveti Sava“ Mladenovac
Milana Todorović 3. OŠ „Sveti Sava“ Mladenovac
Nikola Karić 2. OŠ „Sveti Sava“ Mladenovac
Tamara Jovanović 3. OŠ „Sveti Sava“ Mladenovac
Neda Nedeljković OŠ „Branko Miljković“ Niš
Sanjin Lazić 2. OŠ „Branko Miljković“ Niš
Luka Pavlović 2. OŠ „Car Konstantin“ Niš
Minja Manojlović 2. OŠ „Car Konstantin“ Niš
Tsareas Theodoros 2. OŠ „Stefan Nemanja“ Niš
Mila Anđelković 4. OŠ „Miloje Čiplić“ Novi Bečej
Milica Vlaškali 4. OŠ „Miloje Čiplić“ Novi Bečej
Katarina Filipović 2. OŠ „Nikola Tesla“ Novi Sad
Lana Rajić 4 OŠ „Vladislav Savić Jan“ Parunovac
Uroš Radosavljević 4. OŠ „Vladislav Savić Jan“ Parunovac
Nastasija Antić 4. OŠ „Vojvoda Prijezda“ Stalać
Ana Marija Kotolenko 3. OŠ „Simeon Aranicki“ Stara Pazova
Milica Grdinić ??? OŠ „Slobodan Savković“ Stari Banovci
Tanja Ljeskovac ??? OŠ „Vuk Karadžić“ Stojnik
Iva Jakovljev 1. OŠ „10.oktobar“ Subotica
Iva Jakovljević 4. OŠ „10. oktobar“ Subotica
Luka Vuković 2. OŠ „10. oktobar“ Subotica
Anja Tijanić 4. OŠ „Dositej Obradović“ Umka
Filip Zeneli 4. OŠ „Dositej Obradović“ Umka
Jovan Ivanović 4. OŠ „Dositej Obradović“ Umka
Milan Alempijević 4. OŠ „Dositej Obradović“ Umka
Dejana Miljković 3. OŠ „Jovan Sterija Popović“ Velika Greda
Iva Miladinović 3. OŠ „Svetozar Marković“ Vranje
Melanija Stanković 2. OŠ „Svetozar Marković“ Vranje
Natalija Dijak ??? OŠ „Paja Jovanović“ Vršac
Aleksandra Petrović 4. OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Zmajevo
Dragan Tošić 4. OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Zmajevo
Ljubisav Madžgalj 4. OŠ „Jovan Jovanović Zmaj“ Zmajevo

 

                                                                                         OLDER CATEGORY

  Name and surname Grade Name of the institution (school, etc.) Place
Luka Zlatanović 6. OŠ „Aleksinački Rudnik“ Aleksinački Rudnik
Selena Stojanović 7. OŠ „Rudnik“ Aleksinački Rudnik
Miloš Ćetković 8. OŠ „Vasa Pelagić“ Beograd
Lav Lukić 5. OŠ „Nikola Tesla“ Beograd
Marija Glušič 7. OŠ „Stevan Dukić“ Beograd
Luka Barović 5. Ogledna OŠ „Vladislav Ribnikar“ Beograd
Andrea Petković 6. OŠ „Dositej Obradović“ Ćićevac
Andrea Petković 6. OŠ „Dositej Obradović“ Ćićevac
Julija Veljković 6. OŠ „Dositej Obradović“ Ćićevac
Marko Pavković 7. OŠ „Dušan Jerković“ Inđija
Veljko Paunović 8. OŠ „Slobodan Penezić Krcun“ Junkovac
Tatjana Popadić ??? OŠ „Svetozar Marković“ Kraljevo
Bogdan Zlatić OŠ „Đura Jakšić“ Mataruška Banja
Bogdan Zlatić ? OŠ „Đura Jakšić“ Mataruška Banja
Anđela Paunović 5. OŠ „Branko Radičević“ Melnica
Dragana Novaković 8. OŠ „ Branko Radičević“ Melnica
Kristina Mikšić 8. OŠ „ Branko Radičević“ Melnica
Milica Rajcanović 6. OŠ „ Branko Radičević“ Melnica
Natalija Lupšić 5. OŠ „ Branko Radičević“ Melnica
Anđela Stojanović 5. OŠ „Branko Miljković“ Niš
Luka Maksimović 6. OŠ „Car Konstantin“ Niš
Jana Maslaković 7. OŠ „Dositej Obradović“ Niš
Neda Zlatković 8. OŠ „Dušan Radović“ Niš
Aleksandra Jovanov 5. OŠ „Dositej Obradović“ Opovo
Jelica Jotić 5. OŠ „Petar Leković“ Požega
Marija Vujović 6. OŠ „Petar Leković“ Požega
Nevena Despotović 6. OŠ „Petar Leković“ Požega
Sandra Sekulić 6. OŠ „Petar Leković“ Požega
Jelena Zdjelar ? OŠ „Sremski front“ Šid
Marko Miljanović ? OŠ „Sremski front“ Šid
Marko Trivunčić 4. OŠ „20. oktobar“ Sivac
Snežana Cvetković 4. OŠ „20. oktobar“ Sivac
Milica Marković 6. OŠ „Heroj Sveta Mladenović“ Smederevo
Milica Milojević 7. Narodna biblioteka Smederevo Smederevo
Dea Harangozo 6. OŠ „Avram Mrazović“ Sombor
Nemanja Radovanović 8. OŠ „Avram Mrazović“ Sombor
Anja Pršo 4. OŠ „23.oktobar“ Sremski Karlovci
Isidora Aleksić 6. OŠ „Vuk Karadžić“ Stojnik

Željana Radojičić Lukić, s.r.

With our sincerest wishes that all 143 commended participants, accompanied by their mentors, join us at the 11th “CREATIVE MAGIC”, Mionica-Banja Vrujci 2015, we send you kind regards.

IMPORTANT: In the interest of good organization, you should confirm your arrival, either by filling out the application electronically or by sending it in the post to the address Srednja škola Mionica, Kneza Grbovića bb, 14242 Mionica, until the 5th of April at the latest. You can find the application forms at www.decjisaborvrujci.wordpress.com

Thank you for supporting us during these 11 years!

Banja Vrujci, March 20th 2015

                                                                  The director and author of the festival

Željana Radojicic Lukic

Advertisements

Posted on март 21, 2015, in Uncategorized. Bookmark the permalink. 2 коментара.

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се / Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се / Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се / Промени )

Google+ photo

Коментаришет користећи свој Google+ налог. Одјавите се / Промени )

Повезивање са %s

Socceroaza

Blog posvećen fudbalskim trenerima i svim zaljubljenicima fudbalske igre u cilju zajedničkog usavršavanja i edukacije, kao i informisanja o novim načinima, stilovima i metodama treninga u fudbalu, ali i u sportu uopšte.

KREATIVNA ČAROLIJA

Svima onima koji imaju sposobnost stvaranja lepote

mamica radoznalica

Ovo je moja priča :)

nekinovinastavnici

This WordPress.com site is the cat’s pajamas

игром до знања

Мојим најдражим ђацима, неисцрпном извору инспирације

СТВАРАЛАЧКИ ДИЗАЈН / CREATIVE DESIGN

Све је могуће оном који верује....

In Centar

Platform for Social Entrepreneurship

S. Verbić: jedan lični bRlog

pošto me niko ne sluša, ja ponekad pišem...

MOOSHEMA GAZETA

Mooshema blog, zdrav život, zdrava ishrana, fitness

Business Skills

Tretiraj biznis kao što tretiraš sebe!

predragpopovic

A fine WordPress.com site

Споменка Кочиш

ОШ''Јосиф Маринковић'', Нови Бечеј

Учитељица Мира Стевковић

ОШ "Јосиф Маринковић", Нови Бечеј

СЛАЂИНИ ВРАПЧИЋИ

Деца су украс света!

Devetogodišnje obrazovanje

Za nastavnike razredne nastave

DEČJI FESTIVAL KREATIVNA ČAROLIJA

Međunarodni festival dečjeg filmskog, dramskog, muzičkog, likovnog i literarnog stvaralaštva

МИСЛИОНИЦА - ИГРАОНИЦА

II/3 Основне школе"21. октобар" у Крагујевцу

ВРЕМЕПЛОВ

4 out of 5 dentists recommend this WordPress.com site

%d bloggers like this: